Hannu Takkula
Euroopan parlamentin jäsen | Member of the European Parliament


In English

Hannu Takkula

Olen 52-vuotias kasvatustieteiden tohtori. Työelämäkokemusta minulla on mm. rakennusliikkeiden palveluksesta niin lähettinä kuin työmaakirjanpitäjänä, muusikkona, toimittajana sekä peruskoulun luokanopettajana. Vuosina 1995–2004 toimin Keskustan kansanedustajana. Euroopan parlamentissa olen toiminut Keskustan edustajana 2004–2014 ja huhtikuusta 2015 eteenpäin. Tällä hetkellä toimin Suomen lentopalloliiton varapuheenjohtajana. Minulla on kaksi aikuista lasta sekä viisi lastenlasta.

Keskusta on minulle ennen muuta sivistysliike. Jokaisen ihmisen ehdottoman ihmisarvon puolustaminen sekä mahdollisuuksien tasa-arvon luominen kaikille kansalaisille on ydintehtävämme. Tämän kutsumuksen innoittamana olen vuosien varrella niin eduskuntatyössä kuin Euroopan parlamentin jäsenenä valinnut keskeisimmäksi vaikutus- ja vastuualueekseni koulutukseen, kulttuuriin, nuorisoon ja liikuntaan liittyvät kysymykset. Uskon elinikäisen koulutuksen merkitykseen rakennettaessa tulevaisuuden entistä kilpailukykyisempää yhteiskuntaa.

Ihmisten mahdollisuus ehyeen ja turvattuun elämään koko Suomessa ovat niitä ainespuita, joidenka varaan sivistysyhteiskuntaa tulee rakentaa. Näin ollen yhteiskunnan sivistyksen ja hyvinvoinnin mittarina ei ole pelkästään "BKT" tai sen kasvu, vaan ennen muuta se, millä tavoin huolehditaan eri alueiden tasapainoisen kehityksen lisäksi heikoimmassa asemassa olevassa lähimmäisestä. Ihmisyyden ja ihmistä sekä elämää suojelevien arvojen paaluttaminen yhteiskuntamme toiminnan perustaksi, takaa meille terveen kasvun, jonka pohjalta meillä on seuraavien vuosien aikana mahdollisuus laittaa Suomea kuntoon. 

 
ANSIOLUETTELO
 
Syntymäaika ja -paikka
 
20.11.1963 Ristijärvi

 

Koulutus

Kasvatustieteen tohtori, Kasvatustieteen tiedekunta, Lapin yliopisto, 2016

Kasvatustieteen maisteri, Lapin yliopisto, 1993

 

Työura / Elämäkertatietoja

Euroopan parlamentin jäsen, 2004–2014, 2015–

Kansanedustaja, 1995–2004

Luokanopettaja Posion Anetjärven ala-asteella, 1992–1995

MTR-music Turussa, 1991-1992

Toimittaja / päätoimittaja Rovaniemen paikallisradio Radio Roi, 1990–1991

Freelance-kulttuuritoimittaja eri sanomalehdissä, 1987–1992

Tampereen Ooppera, kuoro ja pienet solistitehtävät, 1984–1986

Pelinhoitaja, Raha-automaattiyhdistys, RAY 1982–1983

Lähetti, Seuturakennus Oy ja Oulun Rakennus, 1979–1981


Luottamustoimet

Suomen lentopalloliitto ry, varapuheenjohtaja, 2015–

Teosto ry, hallituksen asiantuntijajäsen, 2014–2016

Psoriasisliitto, puheenjohtaja, 2004–2011

Valtion liikuntaneuvoston vj. 1999–2002, jäsen 2002–2007

Yleisurheilun MM 2005 järjestelytoimikunta, jäsen 2003–2005

Suomen Keskusta, varapuheenjohtaja, 2002–2003

Suomen Kansallisoopperan säätiön hallintoneuvosto, jäsen, 1999–2004

Napapiirin Palloketut, puheenjohtaja, 2000–2007

Lapin nuorisoseurojen liitto, puheenjohtaja, 1997–2002

Finland Festivals, Jutajaiset, puheenjohtaja, 1997–2002

Rovaniemen maalaiskunta, kunnanvaltuuston jäsen, 2000–2004

Posion Pyrintö, juniorivalmentaja, PR-toimikunta, 1992–1996

Ounasvaaran Hiihtoseura, PR-toimikunta, 1990–1992

Suomen opettajaksi opiskelevien liitto, puheenjohtaja, 1990

 

Kielitaito

Suomi (äidinkieli), englanti (sujuva, työkieli), ruotsi (kohtuullinen, kielitutkinto 1992)

 

Eduskuntatoiminta

 

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:

Valtiontilintarkastajat 01.01.2004–08.09.2004

ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 02.04.2003–20.07.2004

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta 02.04.2003–20.07.2004

Eduskunnan tilintarkastajat (vj) 11.02.1997–31.12.1999

Eduskunnan kirjaston hallitus (vj) 07.04.1995–08.04.1999

Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (2. vj) 05.04.1995–15.06.1997, jäsen 16.06.1997–01.04.2003

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 05.04.1995–12.02.1996, 11.02.2000–18.03.2003

Valitsijamiehet 31.03.1995–23.03.1999

Suuri valiokunta 29.04.2003–20.07.2004, (vpj) 30.04.2003–20.07.2004

Puolustusvaliokunta (vj) 02.04.2003–20.07.2004

Ulkoasiainvaliokunta 07.04.1999–20.07.2004

Tulevaisuusvaliokunta (vj) 27.02.1996–23.03.1999

Ympäristövaliokunta 05.04.1995–18.03.2003

Sivistysvaliokunta 05.04.1995–23.03.1999, (vj) 07.04.1999–18.03.2003

 

Lisätietoa löydät Eduskunnan sivuilta, klikkaa tästä.

 

Euroopan parlamentin toiminta

 

Poliittiset ryhmät

Helmikuu 2016- : Keskustan meppidelegaation puheenjohtaja

28.04.2015- : Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmä - Jäsen

14.07.2009–30.06.2014 : Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmä - Jäsen

20.07.2004–13.07.2009 : Euroopan liberaalidemokraattien liiton ryhmä - Jäsen

 

Varapuheenjohtaja

01.02.2007–13.07.2009 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

 

Jäsen

28.04.2015- : Kansainvälisen kaupan valiokunta

13.02.2012–30.06.2014 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta

19.01.2012–30.06.2014 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

16.09.2009–30.06.2014 : Valtuuskunta Välimeren unionin parlamentaarisessa edustajakokouksessa

16.09.2009–30.06.2014 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta

16.07.2009–18.01.2012 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

14.03.2007–13.07.2009 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta

31.01.2007–31.01.2007 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

15.01.2007–30.01.2007 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

15.09.2004–13.03.2007 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta

21.07.2004–14.01.2007 : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

 

Varajäsen

28.04.2015- : Aluekehitysvaliokunta

28.04.2015- : Maatalouden ja maaseudun kehittämisen valiokunta

28.04.2015- : Kulttuuri- ja koulutusvaliokunta

19.01.2012–30.06.2014 : Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta

16.09.2009–12.02.2012 : Suhteista Australiaan ja Uuteen-Seelantiin vastaava valtuuskunta

16.07.2009–18.01.2012 : Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta

14.03.2007–13.07.2009 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta

31.01.2007–13.07.2009 : Kansainvälisen kaupan valiokunta

31.01.2007–13.07.2009 : Ihmisoikeuksien alivaliokunta

15.01.2007–30.01.2007 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta

15.09.2004–13.03.2007 : Suhteista Israeliin vastaava valtuuskunta

15.09.2004–13.07.2009 : Valtuuskunta AKT:n ja EU:n yhteisessä parlamentaarisessa edustajakokouksessa

03.09.2004–14.01.2007 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta

30.07.2004–02.09.2004 : Ympäristön, kansanterveyden ja elintarvikkeiden turvallisuuden valiokunta

22.07.2004–29.07.2004 : Liikenne- ja matkailuvaliokunta

 

Intergroups

20.09.2004–30.06.2014 Sports intergroup

20.09.2004–30.06.2014 Friends of Music intergroup

 

Lisätietoja löydät Euroopan parlamentin sivuilta, klikkaa tästä.

 

Julkaisut

Kirjat: Tulevaisuuden Puolesta, Sydänääniä Euroopasta (2014); Quo vadis, Europe? (2009); Mistä löytyisi rohkeus? (2007); Aamussa tuoksuu voitto-runosarja (runokokoelma, 1985)

Artikkelit: Kolumnistina vuosina 1995-2004 mm. Kaleva, Itä-Häme, Suomenmaa, Koillissanomat, Karjalainen, Forum24, Sanasaattaja

Äänitteet: LP; Karavaani (1987) CD; Matkan varrelta… (2013)

 

Harrastukset

Liikunta, musiikki sekä järjestötoiminta
Hannu Takkula: Nimesi kirjoitin

 

[Video]Hannu Takkula: Nimesi kirjoitin

Matkan varrelta... (2013) CD:n voi tilata  sähköpostilla: risto.juntunen@utajarvi.fi
(hinta 20€)



Tilaa uutiskirjeeni tästä